![](https://meysso.lt/wp-content/uploads/2024/09/ACAD-ME202316-Diukeris-per-Nemuna-Model.jpg)
Diukeriai yra svarbi vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų infrastruktūros dalis, leidžianti saugiai ir patogiai transportuoti skysčius, dujas bei kitas komunikacijas po įvairiomis kliūtimis. Dėl savo patvarumo, ekonomiškumo ir mažo poveikio aplinkai jie plačiai paplitę visame pasaulyje. Kokie yra diukerių privalumai, projektavimo iššūkiai bei įgyvendintų projektų pavyzdžiai Lietuvoje?
Kas yra diukeris?
Diukeris – tai vamzdis arba vamzdžių sistema, kuri pravedama po kliūtimis: upėmis, kanalais, greitkeliais, geležinkelio linijomis ar kitomis inžinerinėmis konstrukcijomis. Diukeriai gali būti naudojami skirtingiems skysčiams bei dujoms, įskaitant geriamąjį vandenį, nuotekas, naftos produktus transportuoti. Juos galima pritaikyti skirtingoms situacijoms, priklausomai nuo to, kokios yra kliūtys ir vamzdžių sistemų techniniai reikalavimai. Vamzdynai gali būti tiesiami po upe ar kitu vandens telkiniu naudojant tunelius, apklotus ar šulinius. Taip pat, įrengiami po tam tikrais objektais, pavyzdžiui, geležinkelio linijomis, naudojant skirtingas inžinerines konstrukcijas, tokias, kaip klojiniai.
Diukerių privalumai
Diukerių įrengimas populiarus visame pasaulyje, nes jie pasižymi šiais privalumais:
- Ekonomiškumas. Tiesiant vamzdynus po žeme ar virš esamų kliūčių, diukeriai gali būti ekonomiškas sprendimas skysčių transportavimui dideliais atstumais, neprojektuojant brangių tiltų ar tunelių.
- Patvarumas. Paprastai diukeriai gaminami iš tvirtų medžiagų, todėl jie yra labai patvarūs ir atsparūs aplinkos bei tiekiamo skysčio žalai.
- Universalumas. Diukerių konstrukciją galima pritaikyti pagal įvairius projekto reikalavimus, pavyzdžiui, tiekti skirtingų tipų skysčius.
- Mažas poveikis aplinkai. Diukerius galima įrengti po žeme, netrikdant natūralių buveinių ir ekosistemų, todėl sumažėja poveikis aplinkai.
- Saugumas. Diukeriai sumažina nelaimingų atsitikimų bei išsiliejimų pavojų, kuris gali kilti transportuojant skysčius antžeminiais vamzdynais, kertančiais judrius greitkelius ar kitą infrastruktūrą.
Ilgiausias Diukeris Lietuvoje
Lietuvoje taip pat gausu skysčiams ar kitoms komunikacijoms transportuoti įrengtų diukerių. Vienas jų – 2007 metais po įplauka į Senąjį Klaipėdos uostą nutiestas ilgiausias povandeninių vamzdžių kanalas. Diukerio ilgis siekė net 21.7 km. Dėl šilumininkų reikalavimų bei betonuotų ir pernelyg akmenuotų uosto krantinių, diukeriui įrengti buvo kasama tranšėja kietame Danės upės molio (morenos) dugne. Šiame diukeryje įmontuoti 200 mm skersmens vandentiekio ir 160 mm šilumos tiekimo vamzdžiai bei šviesolaidiniai kabeliai.
Projektų Lietuvoje daugėja
Miestams Lietuvoje plečiantis, atnaujinama ir tobulinama jų infrastruktūra, didėja nuotekų bei vandentiekio poreikiai, tad natūralu, kad atsiranda poreikis apsaugoti vamzdžius ir padidinti jų pralaidumą. Tam reikalingi vandentiekių bei nuotekų tinklų atnaujinimo sprendimai.
„Augant miestams, tinklai buvo formuojami po upėmis, vamzdžių medžiagiškumas – metalas. Bėgant metams jie dėvisi, atsiranda didelis trūkimo pavojus, o trūkus po upe esantiems vamzdžiams gresia ir rimtos ekologinės problemos. Dėl ištobulėjusių technologijų šiandien diukerius įrengti nėra taip sudėtinga, todėl tokių projektų tik daugėja.“ – teigia „Meysso“ vandentvarkos skyriaus vadovas Valdemaras Geležiūnas.
Paprastai diukeriai yra projektuojami tose vietose, kur jau buvo pratiesti seni vamzdžiai. Jų populiarumui įtakos turi ir tinkamų alternatyvų nebuvimas. Jei kitas komunikacijas įmanoma pravesti virš upių, tai vandentiekio bei nuotekų tinklai, dėl savo jautrumo šalčiui ir panašioms aplinkos sąlygoms, virš upių įrengiami būti negali.
Diukerių projektavimas
Diukerių projektavimo procese dalyvauja savo srities profesionalai: projekto vadovas, projekto dalies vadovas, geodezijos specialistas, arboristas bei inžinierius. Projektavimo trukmė priklauso nuo esamos situacijos ir aplinkybių. Jis gali trukti nuo 2-3 mėnesių iki 9 mėnesių ar ilgiau. Projektas turi būti suderintas su vidaus vandenų kelių direkcija bei daugybe kitų atsakingų institucijų. Tai pat, nemažai laiko pareikalauja ir pats technologinis vamzdžio pravedimas.
Didžiausi iššūkiai projektuojant diukerius kyla dėl esamos situacijos krantuose. Upių krantai dažniausiai būna natūralūs, gamtos suformuoti skardžiai, todėl būtina gerai apgalvoti, kaip išdėlioti statybinę techniką, kad ja būtų galima sėkmingai pratraukti vamzdį po upe. „Teritorijos neretai būna miškingos ar užstatytos – tokiu atveju statytojui gali būti sudėtinga atlikti darbus. Taigi reikia iš anksto numatyti tinkamą trajektoriją, kaip vamzdis bus pravedamas, kad vėliau būtų galima jį atsikasti ir tinkamai sujungti.“ – pasakoja V. Geležiūnas.
Vandentiekio diukerio įrengimo po Nerimi projektas
2023-aisiais metais „Meysso“ įgyvendino vieną sudėtingesnių ir įdomesnių projektų Kaune ir Kauno rajone, kurio metu po Neries upe buvo įrengtas beveik pusės metro skersmens geriamojo vandentiekio tinklas. Projekto tikslas buvo užtikrinti vandens tiekimą Domeikavos seniūnijai iš Kleboniškio vandenvietės. Švarus vanduo, pakankamas jo tiekimas ir gerai veikiančios nuotekų sistemos gyventojams yra būtini, todėl kokybiški ir profesionalūs inžineriniai sprendimai šioje srityje labai svarbūs.
„Meysso“ rūpinosi projektavimo darbais, buvo atsakinga už leidimų statybai gavimą ir kitą projektui reikalingą dokumentaciją. Specialistai projekto metu atliko fotofiksacijas bei drono pagalba fiksavo darbų atlikimo eigą. Net 520 metrų ilgio vamzdynas buvo įrengtas Natura 2000 saugomoje teritorijoje, po tekančia Neries upe. Šio tinklo pagalba užtikrintas padidėjusio vandens poreikio Domeikavos seniūnijoje ir jos apylinkėse patenkinimas.
Buitinių nuotekų diukerio per Nemuno upę Kaune projektas
Kitas sėkmingas, 7 mėnesius trukęs projektas – buitinių nuotekų diukerio įrengimas per Nemuno upę. Slėginiai nuotekų tinklai nuo siurblinės Kaune, Piliakalnio g. iki Nemuno krantinės kitoje upės pusėje – nusidėvėję ir mažo diametro. Šio projekto tikslas – įrengti naują, didesnio diametro slėginį vamzdį po Nemuno upe, siekiant išvengti galimų avarijų tinkle bei padidinant tinklo pralaidumą.
„Meysso“ specialistai atliko projektavimo bei projekto derinimo darbus. Sprendiniai buvo derinami su vidaus vandenų kelių direkcija, numatant Nemuno upės gilinimo darbus ir galimą laivų maršrutą ateityje. Vamzdis turėjo būti suplanuotas pakankamai giliai, kad netrukdytų laivų transportui bei upės gilinimo darbams. Be to, sprendiniai negalėjo daryti žalos želdynams. Pirmiausia buvo atlikta topografinė nuotrauka, esamų želdynų inventorizacija bei projekto parengimo darbai. Tuomet sprendiniai suderinti su visomis atsakingomis institucijomis ir projektas pateiktas ekspertų patikrai bei patvirtintas. Paskutinėje darbų stadijoje projektas pateiktas savivaldybei statybos leidimui gauti. Gavus leidimą numatyta darbus pradėti 2024-ųjų metų vasarą.
Diukerių projektavimas – neatsiejama vandentiekio ir nuotekų infrastruktūros plėtros bei modernizavimo dalis. Tinkamai suprojektuoti ir įrengti diukeriai leidžia efektyviai spręsti inžinerinius iššūkius ir patenkinti augančius vandentiekio poreikius, darant kuo mažesnį poveikį aplinkai.
Norite daugiau sužinoti apie „Meysso“ sėkmingai įgyvendintus projektus? Skaitykite ČIA.